139 FLCC students receive $177K in private scholarships

Head and shoulders photo
Mara Jankowski of Palmyra is a mathematics major and 2019 graduate of Midlakes High School. She received the Brenda S. Brockman Beck Memorial Scholarship for a full-time female student studying mathematics or computer science.
Head and shoulders photo
Michael Hiller of Penn Yan is the 2021 recipient of the Monty Stamp Memorial Scholarship for viticulture and wine technology. The scholarship was named for Charles LaMont “Monty” Stamp, founder of Lakewood Vineyards Winery.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

The Finger Lakes Community College Foundation awarded 139 students a total of $177,680 in scholarships funded by local families, business and organizations during 2021.

The Foundation manages more than 100 scholarship funds. Amounts vary from $400 to one-year of tuition, currently $4,968. To view the scholarships and criteria, visit flcc.edu/scholarships. Check back in late January for the link to the 2022 application.

All students who apply to FLCC by March 1 and submit a high school transcript are automatically considered for scholarships based on general criteria, such as a field of study. Students who apply after March 1 or may be eligible due to special criteria, such as status as a veteran or a family member of a veteran, should fill out the application.

The following new scholarships were added in 2021:

  • The Biddle/Merrill Veterans Scholarship was launched by Bud and Debbi Biddle and Gary and Sharron Merrill of Canandaigua to support a student who is a military veteran or a family member of a veteran. Bud and Gary are Navy and Army veterans, respectively.
  • The Olivia Lynn Calabrese Memorial Scholarship was created in memory of Olivia by her parents, Chris and Amy Calabrese, for a student pursuing an art degree. Amy is a former member of the FLCC Foundation Board of Directors.
  • The Geneva City School District Alumni Scholarship was created by FLCC Trustee Santa Abraham and her husband, Matt, to support graduates of the Geneva City School District who attend FLCC.
  • The Kathryn Kingsley Wunder Memorial Scholarship was created by Nicole Kingsley Brunner and her husband, Adam, in memory of her grandmother, Kathryn Kingsley Wunder. Kathryn began attending FLCC at age 40 while a single mother of six children. This scholarship recognizes a non-traditional student pursuing a nursing degree.
  • The Nancy Schopf Memorial Scholarship was created by the Seventh district of the Federated Garden Clubs of New York State in memory of member Nancy Schopf, to support a student majoring in horticulture.
  • The Niagara Label Graphic Arts Award was created by the Niagara Label Company for the winner of the annual wine label design competition.
  • The Bill White Memorial Scholarship was established by family and friends of the late Bill White, a manager of instructional technology at FLCC who died in a car accident in 2020. It is awarded to a student majoring in information technology.

Below are the 2021 recipients by county and town.

ALLEGANY

Head and shoulders photo
Margaret Evarts, a 2020 Gananda High School graduate and engineering science major, received the G.W. Lisk Excellence Scholarship.

Belmont: Christian Stuck, Dr. A. John Walker Chorale Music Award; David Holmes, Dr. A. John Walker Chorale Music Award

BROOME

Endicott: Mary Mazzarese, Dr. Rebecca Burgess Memorial Scholarship

CATTARAUGUS

Great Valley: Clayton Rowland, Alton B. Corbit Memorial Scholarship

CAYUGA

Auburn: Jacob Stearns, Tom Albanese Memorial Scholarship

CHEMUNG

Van Etten: Laurin Hastings, AMVETS Post 332 Farmington, NY Scholarship

CLINTON

Plattsburgh: Victoria Aguilar, FLCC Foundation Scholarship

DUTCHESS

Beacon: Andrew Singh, Mark J. Prockton Memorial Scholarship

Head and shoulders photo
Amir Hasanov is a 2020 graduate of the High School for Law, Advocacy and Community Justice in Manhattan and recipient of the Constellation Brands Viticulture Scholarship.

ERIE

Springville: Jaime Foster, Dick Russell Memorial Award

LIVINGSTON
Avon: Jennifer Clark, Carol Scharett Memorial Scholarship and The Fred and Mary Jennejahn Memorial Scholarship
Caledonia: Tanner Nothnagle, Dr. A. John Walker Chorale Music Award

MONROE

East Rochester: Laura Forero, Arianne van Tienhoven Tepper Award and Frances F. MacLeod Memorial Scholarship

Fairport: Patrick Williams, AVI Fresh, Inc. Hospitality Scholarship

Greece: Morgan Crimm, Thomas Topping Adult Returning Student Scholarship

Hilton: John Pfeffer, FLCC Conservation Faculty Scholarship; Keily Soto Santana, FLCC Foundation Scholarship and IBERO Hispanic Scholarship; Ryan Beutel, Nancy Schopf Memorial Scholarship

Honeoye Falls: Rachel Briffa, Alice C. Southgate Home Bureau Scholarship and Frances F. MacLeod Memorial Scholarship

Pittsford: Christian DiSpigna, Justin Christensen Memorial Scholarship; Georgia Bamford, Frances F. MacLeod Memorial Scholarship

Rochester: Alexis Drake-Alam, Found Word Scholarship and IDEA Scholarship; Angelica Acosta, Ann Hamilton Memorial Scholarship; Brianna McKnight, FLCC/Urban League of Rochester Scholarship; Elexana Cabrera, Farash First in Family Scholarship; Jalen Patterson, Student Access/McKenney Scholarship; Jasmine Smith, Faye Marie Jensen Memorial Scholarship; Jason Smith, Summers Family Completion Scholarship; Jonathan Landry, FLCC Horticulture Faculty Scholarship; Michael Solazzo, Garmezy & Murphy Viticulture Scholarship; Owen Infantino, Student Access/McKenney Scholarship; Robert Ellis, Jr., FLCC Foundation Scholarship; Sudeep Soni, Eugene B. Risser Technology Scholarship

Scottsville: Tieshawn Walker, FLCC Foundation Scholarship

Head and shoulders photo
Hannah Snelling of Palmyra is a fine arts major and recipient of the Dr. Rebecca Burgess Memorial Scholarship for a female student demonstrating excellence and the Sharon Nedrow ABE Scholarship, given to a student who earned a GED at FLCC.

Webster: Courtney Teeter, Dr. A. John Walker Chorale Music Award

NEW YORK CITY

Bronx: Gabriel Villar, FLCC Foundation Scholarship

Brooklyn: Amir Hasanov, Constellation Brands Viticultural Scholarship; Jakia Bell, AMVETS Post 332 Farmington, NY Scholarship and Biddle/Merrill Veterans Scholarship; Serena Stephen, Ann Hamilton Memorial Scholarship

Manhattan: Geoffrey Awinyo, George Floyd Memorial Scholarship

Queens: Andrew Shaw, AVI Fresh, Inc. Hospitality Scholarship

ONONDAGA

Baldwinsville: Nathan Durkin, Canandaigua National Bank & Trust Co. Excellence Scholarship

ONTARIO

Bloomfield: Eric Sandle, FLCC Foundation Scholarship; Regan Haran, Professor Wayne Williams Award in Honor of his Parents Ashley and Pauline Williams

Canandaigua: Aimeé Hawkins, T.F. Insalaco Award for Excellence in Painting and Niagara Label Graphic Arts Award; Alicia Nolan, ASL Scholarship and FLCC Honors Studies Scholarship; Alison Bateman, S&S Memorial Scholarship; Derek LaFlam, G.W. Lisk Co. Inc. Excellence Scholarship; Everett Hasselstrom, Charlotte Cowie Memorial Scholarship; Jeffrey Howard, Patricia Nettnin Memorial Scholarship; Kerry Clark, Collins “Connie” and Verna Carpenter Memorial Scholarship; Margaret Evarts, G.W. Lisk Co. Inc. Excellence Scholarship;

Head and shoulders photo
Aaron Brooks, a sports studies major, is a 2020 graduate of Geneva High School and the recipient of the Geneva City School District Alumni Scholarship.

Mikayla Coleates, Ann Hamilton Memorial Scholarship; Russell Cammarata, Brian M. Kolb Leadership Award and Dr. A. John Walker Chorale Music Award; Ryan O’Shea, Summers Family Completion Scholarship; Susan Schmeer, AVI Fresh, Inc. Hospitality Scholarship; Victoria McClain, Dr. Barbara G. Risser Completion Scholarship

Clifton Springs: Gabrielle Steingraber, FLCC Newark Campus Center Scholarship; Shea Carr, Brooke Makowiec Memorial Award

Farmington: Anthony Rampulla, Ed & Gerry Cuony Scholarship; Cecelia Santell, Ed & Gerry Cuony Scholarship; Elli Williams, Reh Family Foundation Excellence Scholarship; Emma Wesley, Reh Family Foundation Scholarship and Robert Angell Imagine Scholarship; Jake Kofahl, Fraley Family Award; Matthew Butts, Frarey Family Scholarship; Ryan Westbrook, Reh Family Foundation Scholarship

Geneva: Aaron Brooks, Geneva City School District Alumni Scholarship; Analee Phillips, Michaels Family Memorial Scholarship; Angel Ochoa Palma, Eugene B. Risser Technology Scholarship; Chloe Cook, Joanne Glover Memorial Scholarship; Jania Harrison, Bowen Family Memorial Scholarship; Michael Hazzard, Jr., Bill Parham Memorial Scholarship and Ed Morrell Biology/Biotechnology Scholarship

Honeoye: Miyah Snell, SUNY Empire State Diversity Honors Scholarship

Manchester: Jena Caramazza, Awesome A’s Scholarship

Naples: Mariah Clawson, Robert Angell Imagine Scholarship; Sara Weigert, Frances F. MacLeod Memorial Scholarship

Phelps: Anna Smith, Robert Angell Imagine Scholarship; Erik Verdehem, Francis Finnick Memorial Conservation Scholarship; Hayley Peisher, Ontario County Arts Council Mariner Family Scholarship; Katelyn Roland, Farash First in Family Scholarship

Shortsville: Sarah Trapp, Summers Family Completion Scholarship

Head and shoulders photo
Samuel Lyon of Winthrop is majoring in environmental conservation law enforcement. He received the Nancy Schopf Memorial Scholarship for a student in a horticulture-related field.

Stanley: Allison Harford, G.W. Lisk Co. Inc. Excellence Scholarship; Benjamin Clovis, FLCC Board of Trustees Scholarship; Treyci Krenzer, Dr. Henry Buxbaum Memorial Award for Achievement and Promise in Fine Arts

Victor: Alfonso Montes, FAME Advanced Manufacturing Scholarship; Aliyah Sone, FLCC Foundation Scholarship; Alyssa Baird, Robert Angell Imagine Scholarship; Gabrielle Landry, Robert Angell Imagine Scholarship; Nicholas Ward, Reh Family Foundation Excellence Scholarship; Sophia Parshall, Donald and Jean Burgan Community Service Award and POW/MIA Award

OSWEGO

Parish: Rachael Miller, FLCC Honors Studies Freshman Scholarship

SENECA

Interlaken: Julia Diamond, Carl Krickmire Outstanding Theatre Student Award and John M. Meuser Memorial Scholarship; Kiersten Traver, Charlotte B. Munson Memorial Scholarship

Lodi: Sarah Farrow, Summers Family Completion Scholarship

Ovid: Mya McCathran, FLCC Foundation Scholarship; Sarah Wech, Ann Hamilton Memorial Scholarship

Head and shoulders photo
Lydia Lenhard is a 2019 Prattsburgh High School graduate majoring in biotechnology. She received the FLCC Mathematics Department Award in Memory of Sherman Hunt.

Romulus: Jeremiah Naused, Collins “Connie” and Verna Carpenter Memorial Scholarship; Rose-Darline Thermidor, Frances F. MacLeod Freshman Scholarship

Seneca Falls: David Thieringer, G.W. Lisk Co. Inc. Excellence Scholarship; Gianni Ha, Ann Hamilton Memorial Scholarship

Waterloo: Madison DeFrancesco, Thompson Health Nursing Scholarship; Mariah Russ, Bowen Family Scholarship

ST. LAWRENCE

Winthrop: Samuel Lyon, Nancy Schopf Memorial Scholarship

STEUBEN

Cayuta: Samantha Dudgeon, CCFL Storefront Pioneers Scholarship and G.W. Lisk Co. Inc. Excellence Scholarship

Prattsburgh: Lydia Lenhard, FLCC Mathematics Department Award in Memory of Sherman Hunt; Samantha Peters, Mary E. Moynihan Memorial Scholarship

Savona: Kalyska Payne, Anthony Cecere Memorial Scholarship and John and Peggy Champaigne Achievement Award

TOMPKINS

Ithaca: Eric Ramsey, Bill White Memorial Scholarship

WAYNE

Byron: Rose Hubbard, Dr. Charles J. Meder Scholarship for the Arts and Olivia Lynn Calabrese Memorial Scholarship

Lyons: Danielle Pinckney, Garlock Sealing Technologies Scholarship and Wayne County Healthcare Scholarship; Jeffrey Young, Ann Hamilton Memorial Scholarship; Julia Kitajima Wayne County Healthcare Scholarship; Shantaye Burkholder, Jane Milne Mills Memorial Scholarship and Wayne County Healthcare Scholarship

Newark: Annie Ventura Quiroz, Collins “Connie” and Verna Carpenter Memorial Scholarship; Benjamin Cepulo, Robert Angell Imagine Scholarship; Susanna MacLaren, James P. Finkle Viticulture Scholarship

Ontario: Hannah Davis, Wayne County Healthcare Scholarship; Joshua Bryan, Collins “Connie” and Verna Carpenter Memorial Scholarship

Palmyra: Brian Tones, Garlock Sealing Technologies Scholarship; Hannah Snelling, Dr. Rebecca Burgess Memorial Scholarship and Sharon Nedrow ABE Scholarship; Irina Chebotareva, Mary E. Moynihan Memorial Scholarship and Wayne County Healthcare Scholarship; Mara Jankowski, Brenda S. Brockman Beck Memorial Scholarship; Samuel Wizeman, FLCC Alumni Association Excellence Scholarship; Victoria Dempsey, Shortsville Smokers Scholarship and Wayne County Healthcare Scholarship

Sodus Point: Cali Ellis, Wayne County Healthcare Scholarship

Walworth: Eliza Rexroad, FLCC Foundation Scholarship; Jessica Stein, Kathryn Kingsley Wunder Memorial Scholarship and Wayne County Healthcare Scholarship; Katherine Dwyer, John H. Brahm III Memorial Scholarship; Victoria Boulware, FLCC Nursing Alumni Legacy Scholarship

Williamson: Jordan Williams, G.W. Lisk Co. Inc. Excellence Scholarship and Murray F. Gardner Memorial Scholarship; Kelly Larock-Boyd, AMVETS Post 332 Farmington, NY Scholarship; Pamela McCall, Canandaigua National Bank & Trust Co. Excellence Scholarship

YATES

Dresden: Martin Jenkins, Monty Stamp Memorial Scholarship

Dundee: Julian Heavner-Ortiz, FLCC Foundation Scholarship; Vivienne Dillon, FLCC Geneva Campus Center Scholarship and Mutual Hook & Ladder Scholarship

Middlesex: Megan Walker, Robert L. “Rodge” Case Award

Penn Yan: Brian Hollister, William D. Langston Memorial Scholarship; Vincent Nicosia, Sam Argetsinger Memorial Viticulture Scholarship

Rushville: Michael Hiller, Monty Stamp Memorial Scholarship

OUT OF STATE
South Carolina: Guinevere Youmans, Dr. Ina Sue Brown Memorial Scholarship


To receive information about FLCC scholarships and other programming relevant to high school-age students, sign up for our monthly newsletter at this link.

 

Author: Lenore Friend

Lenore Friend is the director of public relations and communications at FLCC and the college's liaison with Finger Lakes TV. Contact her at (585) 785-1623 or Lenore.Friend@flcc.edu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *